29 september 2025
Logistri Fastighets AB (publ) ("Logistri") har ingått låneavtal med en total lånevolym om 959 mkr med en svensk bank. Lånet kommer att användas för att bland annat återbetala lån hos M&G med förfall 2026-07-20. Det nya lånet utökar koncernens lån och ger 185 mkr i likviditet som kan användas för värdeskapande investeringar i fastigheter. Lånet har en kapitalbindning om 3,5 år och utökar koncernens kapitalbindning till i genomsnitt 3,0 år. Inom ramen för Logistris långsiktiga finansieringsstrategi har 94 procent av lånebeloppet räntesäkrats genom derivat. Logistris räntebindning har en genomsnittlig löptid om 2,8 år. Logistri har per idag derivat till ett nominellt belopp om 1 565 mkr. Den genomsnittliga räntan för koncernen uppgår till 4,3 procent och den genomsnittliga löptiden på Logistris derivatinstrument till 4,2 år.
"Genom refinansieringen stärker vi vår finansiella position, ökar kapitalbindningen och stärker vårt långsiktiga kassaflöde. Vi ser fortsatt ett väldigt stort intresse från våra befintliga banker att växa tillsammans med för oss väldigt attraktiva villkor", säger Joachim Carlsson, CFO Logistri.
Skuldportfölj efter refinansiering
Skuldportfölj | Belopp, mkr | Genomsnittlig marginal, % | Genomsnittlig totalränta, % | Genomsnittlig kapitalbindningstid, år |
Banklån | 1 385 | 1,55 | 3,89 | 3,18 |
Obligation | 300 | 3,90 | 6,37 | 2,13 |
Summa | 1 685 | 1,97 | 4,33 | 2,99 |
Operationellt kritiska fastigheter och långsiktigt partnerskap
Genom att trycka på skicka accepterar du vår integritetspolicy.