- Start
- Investor relations
- Logistri
- Pressmeddelanden
Pressmeddelanden
Logistri Fastighets AB meddelar att bolagets årsstämma i Stockholm idag bland annat fastställt räkenskaperna, fattat beslut om ansvarsfrihet, omvalt fyra ledamöter i styrelsen i bolaget, fattat beslut om emissionsbemyndigande för styrelsen och beslutat om utdelning.
Vid årsstämman fattades följande beslut:
Fastställande av räkenskaper
Årsstämman beslutade att fastställa moderbolagets och koncernens resultat- och balansräkningar för perioden 1 januari 2021 till 31 december 2021.
Ansvarsfrihet
Årsstämman beslutade om ansvarsfrihet för styrelseledamöter och verkställande direktör avseende räkenskapsår 2021.
Utdelning
Årsstämman beslutade att av tillgängliga vinstmedel om 424 236 339 kr utdelas ett belopp om 9 kr per aktie, innebärande en utdelning om totalt 44 010 000 kr. Utbetalning av utdelningen ska ske vid fyra tidpunkter under året med fyra lika stora delbetalningar. Detta innebär att vid varje delbetalning ska 2,25 kr per aktie betalas, således totalt 11 002 500 kr. Avstämningsdagar för betalning av utdelningen är den 22 april 2022, 30 juni 2022, 30 september 2022 respektive 30 december 2022.
Val av styrelse och revisorer
Årsstämman beslutade om omval av Patrik von Hacht, Peter Hogren, Mattias Ståhlgren samt Henrik Viktorsson till ordinarie ledamöter. Henrik Viktorsson valdes till styrelsens ordförande. Revisionsbolaget Ernst & Young Aktiebolag valdes som bolagets revisor för tiden intill nästa årsstämma. Det noterades även att Lennart Öman Mindehag avböjt omval.
Arvode
Årsstämman beslutade att arvode till styrelsen ska utgå med totalt 360 000 kronor för räkenskapsåret fördelat med 120 000 kronor till styrelsens ordförande samt med 80 000 kronor till de tre övriga ledamöterna. Arvode till revisorn ska utgå enligt godkänd räkning.
Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission av aktier
Årsstämman beslutade om bemyndigande för styrelsen att inom ramen för gällande bolagsordning, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, vid ett eller flera tillfällen intill nästkommande årsstämma, fatta beslut om ökning av bolagets aktiekapital genom nyemission av totalt högst 2 445 000 nya aktier i bolaget. Emissionerna ska ske till marknadsmässig teckningskurs fastställd av styrelsen i samråd med bolagets finansiella rådgivare, med beaktande av marknadsmässig emissionsrabatt i förekommande fall, och betalning ska, förutom kontant betalning, kunna ske med apportegendom eller genom kvittning, eller eljest med villkor. Syftet med bemyndigandet och skälen till eventuell avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt är att emissioner ska kunna ske för finansiering av bolagets verksamhet, kommersialisering och utveckling av bolagets produkter och marknader och/eller förvärv av verksamheter, bolag eller del av bolag, och/eller att möjliggöra en breddning av ägarbasen i bolaget.
Styrelsen, verkställande direktören eller den styrelsen i övrigt förordnar, ska bemyndigas att göra sådana smärre justeringar och förtydliganden av stämmans beslut som kan visa sig erforderliga i samband med registreringen hos Bolagsverket.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Ingeborg Magnusson, IR-kontakt
Tel: +46 (0) 8 402 51 05
E-post: [email protected]
Ulf Attebrant, VD
Tel: + 46 (0) 8 402 53 87
E-post: [email protected]
Om Logistri Fastighets AB
Logistri Fastighets AB (publ) är ett specialiserat fastighetsbolag med affärsidé att äga, utveckla och förvalta fastigheter med inriktning på lager- och lättindustri i Sverige och Norden. Fastighetsbeståndet omfattar 18 fastigheter i Stockholm, Göteborg och södra Sverige i bra lägen för hyresgästernas verksamheter och med direkt närhet till Sveriges största vägar och hamnar. Total uthyrningsbar area är cirka 183 208 m². Marknadsvärdet för bolagets fastighetsportfölj uppgår till 1 646 580 tkr.
För mer information gällande Logistri Fastighets AB, vänligen besök www.logistri.se.
- Hyresintäkterna ökade med 13,5 %
Logistris totala hyresintäkter ökade med 13,5 % till 28,6 (25,2) mkr. Hyresintäkterna ökade till följd av årlig indexuppräkning, förvärvet av fastigheten Motala Kylskåpet 2 samt omförhandlingar av hyresavtal.
- Driftnettot ökade med 14,2 % och överskottsgraden uppgick till 92,2 %
Fortsatt hög överskottsgrad och driftnettot ökade på grund av ökade intäkter och en hög andel triple-net hyresavtal där kostnaden för drift och underhåll hanteras av hyresgästerna.
- Förvaltningsresultatet ökade med 24,0 % till 18,6 mkr
Bolagets förvaltningsresultat ökade med cirka 24,0 % till 18,6 (15,0) mkr. Aktuell intjäningsförmåga som ger en ögonblicksbild av förvaltningsresultatet kommande 12 månader motsvarar cirka 71 mkr. Det kraftigt ökade förvaltningsresultatet var ett resultat av ett högre driftnetto och fast ränta på bolagets lån som löper till och med juni 2026.
Logistri Fastighets AB meddelar att bolagets årsstämma i Stockholm idag bland annat fastställt räkenskaperna, fattat beslut om ansvarsfrihet, omvalt tre och nyvalt två ledamöter i styrelsen i bolaget, fattat beslut om teckningsoptionsprogram, emissionsbemyndigande för styrelsen och beslutat om utdelning.
Logistri växlar upp och ser goda möjligheter till att genomföra värdeskapande förvärv och höjer de operativa och finansiella målen för lönsamhet och tillväxt. Målsättningen för avkastning på eget kapital höjs från 10% till 15%. För att tydliggöra Logistris fokus på kassaflöde införs ett nytt mål avseende bolagets förvaltningsresultat som ska öka med minst 10% per år för jämförbar portfölj under de kommande fem åren.
Aktieägarna i Logistri Fastighets AB (publ), org. nr. 559122-8654, kallas härmed till årsstämma onsdagen den 26 april 2023 klockan 10.00 i Pareto Business Management AB:s lokaler på Berzelii Park 9, våning 9, i Stockholm.
- Hyresintäkterna ökade med 7,6 %
Logistri totala hyresintäkter ökade med 7,6 % till 106 (98) mkr till följd av indexökning, förvärv och tidigare omförhandlingar. För 2023 bedöms hyresintäkterna öka med ytterligare cirka 9 %
- Förvaltningsresultatet ökade med 19,5 % till 65,1 mkr
Bolagets förvaltningsresultat ökade med cirka 19 % till 65,1 (54,5) mkr, efter justering för jämförelsestörande engångsposter. För 2023 förväntas förvaltningsresultatet öka till cirka 70 mkr till följd av högre hyresintäkter
- Stabilt fastighetsvärde om 1 624 mkr efter omvärdering
Värdet på bolagets fastigheter ökade till 1 624 (1 573) mkr. För jämförbar portfölj, inklusive förvärv under året, minskade det totala värdet med cirka 22,2 mkr, motsvarande 1,3 % av fastighetsvärdet. Direktavkastningskravet ökade med 0,65 procentenheter till 6,6 %, men värdeförändringen begränsades av den positiva utvecklingen av fastigheternas driftnetto
Perioden 2022-07-01 - 2022-09-30
(Uppgifter för motsvarande period 2021 inom parentes)
- Intäkterna uppgick till 26 624 (24 380) tkr
- Driftnettot uppgick till 24 251 (22 803) tkr, med en överskottsgrad om 91,09 (93,53) %
- Förvaltningsresultatet uppgick till 16 215 (14 250) tkr
- Resultat efter skatt uppgick till 13 371 (11 748) tkr motsvarande 2,73 (2,40) kr per aktie
- Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 16 420 (16 084) tkr
- Marknadsvärdet på fastighetsportföljen uppgick till 1 647 603 (1 410 300) tkr
- Räntetäckningsgraden uppgick till 3,94 (3,91) gånger och belåningsgraden till 46,98 (49,57) %
- NRV uppgick till 187,17 (153,66) kr per aktie

Logistri utvecklar och förvaltar lager- och lättindustrifastigheter